Журнал української молоді "Авангард"

Матеріал з CYMwiki
Перейти до: навігація, пошук
Avangarg.jpg
Avangard obkladynka.jpg
A-Molode Zhyttya.jpg

Журнал української молоді "Авангард" є одним із найвідоміших та найуспішніших видавничих проектів Спілки Української Молоді.

"Авангард" побачив світ з початків створення СУМу в діаспорі. Перші числа "Авангарду" видавалися у Мюнхені циклостилевим друком (редагував др.Михайло Щербак), але уже в 1947 році в ДП-таборі "Зоммеказерне" в Авсбургзі з'явилось перше друковане число журналу.

Цікавим і маловідомим є факт, що сумівці повинні були отримати ліцензію від американської влади в Німеччині на видання молодіжного журналу. І на початках було домовлено з Пластовим Проводом, що "Авангард" буде виходити по ліцензії "Молодого Життя".

Пізніше сумівці отримали власну ліцензію і змінили формат журналу на книжковий. В такому форматі він друкувався до 1969 року, після якого набув нового вигляду.

Маловідомим є також той факт, що Центральний Комітет СУМу, з метою створення повноцінного єдиного журналу, об'єднав "Авангард" із часописом "Голос Молоді", який друкувався у Великобританії. Подібним чином, через 10 років, з'являться й "Крилаті" - з об'єднання часописів "На варті" (Канада) та "Крила" (США).

Golos Molodi.jpg

Редакція "Авангарду" на початках знаходилася в Авсбургзі, далі в Мюнхені, Лондоні, знову Мюнхені, Брюсселі, а далі опинилася за океаном, в США.

В різні часи "Авангард" редагували: поет Петро Криниця, д-р М.Кушнір, поет Петро Кізко, поет та письменник Леонід Полтава, Олекса Калинник, Г.Наняк, В.Шульга, Іван Крушельницький, мгр.Володимир Леник, Андрій Гайдамаха, Роман Зварич, Осип Рожка.

Avangard1.jpg

Теми рубрик "Авангарду": "Загальні теми", "Ідеологічні теми", "Поезія-проза", "Виховники", "Міжнародники", "Суспільники", "Фізична культура", "СУМ в дії", "Щастя бажаємо" та інші.

В перші два десятиліття свого існування "Авангард" залучав до творчої співпраці визначних українських мислителів з діаспори, а в наступні два десятиліття - збагатив свої сторінки великою кількістю політичного та мистецького матеріалу з підпільної України.

Втім, на початку 1990-х років видання "Авангарду" припинилося й не відновлено досьогодні.


Avangard2.jpg Avangard4.jpg Avangard3.jpg

Особисті інструменти