Журнал українського юнацтва "Крилаті"

Матеріал з CYMwiki
Перейти до: навігація, пошук

Журнал українського юнацтва "Крилаті" є найбільшим видавничим проектом Спілки Української Молоді у світі.

Na varti.jpg
Kryla.jpg
Krylati4.jpg
Krylati1.jpg
Krylati5.jpg
Krylati2.jpg

Початки "Крилатих" сягають у 1949 рік, коли в Канаді розпочалось видання журналу для молоді "На Варті". Всього з'явилось 24 номери цього місячника, а уже з 1952 року це видання перестає існувати об'єднавшись з журналом "Крила".

Журнал "Крила", що виходив з 1951 по 1954 рр. у США, під редакцією В.Давиденка, систематично подавав статті і дописи про визвольну боротьбу українського народу, відзначали найголовніші історичні дати в його житті та найактуальніші події з життя української спільноти на еміграції. Про різнобічне направлення журналу свідчать назви рубрик: "У поневоленній Україні", "Наука, література, мистецтво", "Пізнаваймо світ", "Пізнаваймо Америку", "З життя СУМА", "Словами ворога", "Спорт", "Розвага, гумор, сатира".

Новим поштовхом до розвитку журналу став VIІ Світовий Конгрес СУМ, який відбувся в днях 22-25 вересня 1962 року на Оселі СУМ в Елленвіл, Н.Й. і на якому було присвячено особливу увагу справам Юнацтва, число якого в тому часі становило понад 50 відсотків всього членства СУМ. У висліді нарад доручено тодішній новообраній Центральній Управі СУМ здійснити заходи для видавання окремого періодичного журналу для Юнацтва, незалежно від появи журналу "Аванґард", який призначений для дійсного і старшого членства СУМ. При тому висловлено також побажання, щоби запланований новий журнал помішував такі матеріяли, що їх виховники Юнацтва могли б використовувати як допоміжний виховний матеріял на виховних сходинах, або щоби Юнацтво самостійно могло поповняти свої знання цікавими інформаціями про Україну, а тим самим щоби від наймолодших літ призвичаювалось до читання українських книжок і журналів.

Не гаючи часу, новообрана ЦУ СУМ на другий день після Конгресу відбула ширшу нараду з представниками поодиноких Крайових Управ, де обговорено і прийнято проект журналу, що його предложив письменник Леонід Полтава. Прийнято назву: "КРИЛАТІ" — Журнал Українського Юнацтва, а Крайовій Управі СУМ Америки доручено зайнятися технічними і адміністраційними справами.

Наладнавши в приспішеному темпі найважливіші редакційні, адміністраційні та фінансові справи, перше число "Крилатих" появилося 1 січня 1963 року і з того часу появляється майже безперебійно спочатку кожного місяця, а тепер що два місяці.

Головними редакторами "Крилатих" були: до квітня 1966 року - Леонід Полтава. Далі редакцію очолив Богдан Гошовський — відомий письменник для молоді та довголітній голова ОПДЛ (Об'єднання Письменників Дитячої Літератури). З огляду на те, що головний редактор постійно перебував в Торонто, Канада, Редакцію "Крилатих" вповні перенесено до Торонто, а на Крайову Управу СУМ Канади впав обов'язок технічної і фінансової допомоги.

Після переїзду ред. Данила Чайковського до Нью Йорку, від січня 1968 року редакцію знову перенесено до Нью-Йорку, яку він очолював до кінця свого трудолюбивого життя (помер 3.7. 1972 р.), вкладаючи в цей журнал максимум своїх письменницьких і журналістських здібностей. По сл. п. Д. Чайковськім редагування коротко перебрав Петро Кізко, а від 1974 року редагування перенесено до Брюсселя, тодішнього осідку Центральної Управи СУМ. Таким чином зведено до одного місця всі справи зв'язані з виданням "Крилатих". Коротко "Крилаті" редагував Володимир Леник, а далі головним редактором став друг Омелян Коваль — довголітній Голова Центральної Управи та Голова Центральної Виховної Ради СУМ.

Пізніше "Крилаті" знову повернулися до США, а його редакторами були подр. Павлина Андрієнко-Данчук та Ольга Король.

В кінці 1990-х років "Крилаті" переїжджають до України (головний редактор - Світлана Вербова), а з кінця 2007 року "Крилаті" реєструються як пригодницький журнал і стають всеукраїнським виданням для українських дітей. Очолює редакцію подр.Людмила Юрченко.

Передплатний індекс журналу 98891.

Особисті інструменти