Яків Гніздовський. Художні твори

Матеріал з CYMwiki
Перейти до: навігація, пошук
Y.Gnizdovs'kyy.jpg
Avangarg Gnizdovs'kyy2.jpg

Яків Гніздовський є яскравим представником американської й української культур. Українець, про якого лише американці написали понад десять поважних монографій. Автор багатьох персональних і збірних виставок у США та за кордоном. Митець, чиї твори зберігають у найкращих музеях США, зокрема в Національному музеї американського мистецтва, Музеї образотворчого мистецтва у Бостоні, в колекціях Білого дому, Рокфеллера, Вудварда й інших, чиї роботи, включені у виставку сучасної американської графіки, об’їздили всю Латинську Америку, Японію, Індію, інші держави. Свого часу член редколегії журналу екслібристів Великобританії та член Американського товариства любителів і творців книжкового знаку. А ще – постійний вдумливий автор журналу “Нотатки з мистецтва” філадельфійського осередку Об’єднання українських митців Америки...

Він народився 1915 року на Тернопільщині. Занурившись у складний духовний світ мистецького Львова першої чверті ХХ століття (зокрема, зазнайомившись із Асоціацією українських митців), вишколившись у мистецьких академіях Варшави та Загреба, присвятивши після закінчення Другої світової війни декілька років творчій праці серед українських емігрантів у Мюнхені, 1949-го Яків Гніздовський виїхав на постійно до США. Згодом були в його житті ще два неповні роки проживання у Парижі, де мав три успішні виставки (в тому числі вперше виставив олійні картини, кераміку та малу скульптуру) й де одружився зі Стефанією Кузан донькою вихідців з України після Першої світової війни. Але вже через якийсь час разом із сім’єю назавжди повернувся до Нью-Йорка.

І хоча самому Гніздовському ближчим до душі було малярство, визнання йому подарувала саме графіка. 54 екслібриси, які він створив, склали зміст книги “Гніздовський: есклібрис”, що її Американський інститут графічного мистецтва визнав однією з найкращих публікацій 1986 року в США. Його дереворізи стали темою окремого документального фільму “Вівці в дереві”, який отримав нагороду на кінофестивалі в Нью-Йорку. А поза тим – численні виставки, які завойовували шанувальників мистецтва в Африці та на Близькому Сході, в Англії і Західній Німеччині, в Чехії та Японії. До речі, роботи митця є також у музеях Японії і мають там велику повагу, хоча загальновідомо – японці зазвичай сприймають не все, чим захоплюються європейці й американці, і не все беруть до своїх музейних колекцій. Себто прагнучи стати незалежним професіоналом і докладаючи неймовірних зусиль, Яків Гніздовський чи не єдиний з українських творців Америки в повоєнний період зумів здобути міжнародне визнання й один із тих небагатьох, хто вмів творити по обидва боки “етнічної заслони” – серед українців і в неукраїнському світі”.

Патріарх Києво-Галицький УГКЦ Любомир Гузар, який дуже добре знав художника, називав Якова Гніздовського найшляхетнішою людиною, яку будь-коли зустрічав у своєму житті.

Приємним є те, що Яків Гніздовський графічно оформлював сумівський Журнал української молоді "Авангард"

Особисті інструменти