Члени СУМ в Кошляках

Матеріал з CYMwiki
Перейти до: навігація, пошук

СУМ в с. Кошляки, що на Тернопільщині, проіснував 3 роки (1948-1951) і об'єднував у своїх рядах п'ятьох членів. ХVI Конгрес СУМ (Чикаго 2001) відзначив чотирьох (із п'яти) сумівців із Кошляків грамотами признання: Ярослава Бакалюка, Мирослава Загрійчука, Нестора Зарічного та Ростислава Зарічного. Ярослав Чучвала на той момент уже не жив.

Сьогодні в живих залишився лише друг Нестор Зарічний, який на останньому (ХІІ Всеукраїнському З'їзді СУМ в Україні) був відзначений званням "Почесний член СУМ в Україні".

Нижче подаємо інформацію про членів СУМ у с.Кошляки, яка зберігалась в матеріалах слідчої справи:

Тернопільські сумівці із сумівцями з Кошляків

1. Зарічний Нестор Васильович, 1933 року народження, організаційне псевдо " Сивенький ". У 1948 році створив і очолив СУМ у с. Кошляки. Систематично зустрічався з членом ОУН Шевчуком Орестом, від якого отримував завдання та інструкції по діяльності, а також літературу антирадянського характеру. Зберігав нелегально зброю - обріз з гвинтівки російського взірця. Протягом 1948-1949 рр. розповсюджував по с. Кошляки листівки, які отримував від Шевчука О. Також в 1949 році займався власноручним виготовленням листівок.

2. Зарічний Ростислав Теодорович, 1931 р.н., організаційне псевдо "Степовий", з 1948 р. член СУМ, належав до керівництва організації. При обшуці знайдено обріз з боєпатронами.

3. Бакалюк Ярослав Петрович, 1932 р.н., організаційне псевдо "Небувалий", мав на озброєнні обріз, надавав свій будинок на організаційні збори. На початку 1950 року отримав 15 антирадянських листівок, які розповсюдив по селі Кошляки.

4. Загрійчук Мирослав Степанович, 1932 р.н., організаційне псевдо "Віщун", з 1948 р. член СУМ, надавав своє помешкання для організаційних зборів. В 1950 році розповсюджував по селі Кошляки листівки антирадянського характеру, також зберігав у себе націоналістичні брошури.

5. Чучвала Ярослав Теодорович, 1932 р.н., організаційне псевдо "Хмара", член СУМ з 1950 року. З 1948 року мав контакти з членами ОУН, у цьому ж році організував збір свідчень про дії працівників МДБ та солдат, що перебували у с. Кошляки. Влітку 1950 року, по завданню членів ОУН, залучив до збору свідчень членів СУМ, відтоді ж стає членом цієї організації. Під час виборів у органи радянської влади в 1950 році розповсюджує по селу листівки, які отримує через канал оунівського підпілля. До дня арешту зберігав у себе літературу антирадянського характеру.

25-26 грудня 1951 року Військовим Трибуналом військ МВС Тернопільської області засуджено Зарічного Н.В., Зарічного Р.Т., Загрійчук М.С., Чучвала Я.Т. і Бакалюк Я.П. до 25 років позбавлення волі з утриманням у виховно-трудових таборах кожного

6 червня 1955 року Військовим Трибуналом Південно-Уральського військового округу вирок від 25-26.12.1951 р. відносно п'яти членів СУМ с. Кошляки відмінено і справу на них подано на новий розгляд з стадії попереднього слідства.

12 листопада 1955 року Судовою колегією по кримінальним справам Тернопільського Обласного суду було винесено новий вирок - 5 років позбавлення волі у виправно-трудових таборах.

На основі ст.6 Указу від 27 березня 1953 року "Про амністію" засуджені члени СУМ Зарічний Нестор, Зарічний Ростислав, Загрійчук Мирослав та Чучвала Ярослав були випущені з під варти із залу суду.

12 грудня 1991 року, згідно рішення прокуратури Тернопільської області Бакалюк Я.П. був реабілітований. 30 липня 1991 року було реабілітовано й інших членів організації.

Особисті інструменти