XIV Конгрес СУМ (Нью-Йорк 1992)

Матеріал з CYMwiki
Перейти до: навігація, пошук

XIV Світовий Конгрес Спілки Української Молоді відбувся 1-3 травня, 1992р. на оселі СУМ в Елленвіл, Нью Иорк, ЗСА, початок о 3:20 по полудні.

до т.1: Першу сесію відкрив друг Богдан Гаргай (ЗСА), голова підготовчої комісії XIV Конгресу СУМ. Друг Гаргай покликав до переведення першої точки друга Володимира Шляхетка (В.Б.), третього заст. голови ЦУ СУМ. Друг Шляхетко попросив Єпископа Всеволода до переведення молитви і благословення Конгресу. По молитві д-г Шляхетко привітав всіх делегатів з різних країн світу та представив гостя з України, д-га Ігоря Деркача, голову Центрального Проводу СУМ в Україні і народного депутата до Верховної Ради України.

до т.2: Друг Гаргай подав наступну листу кандидатів до ділової президії:

голова президії: друг Степан Романів (Австралія)

заст. голови: друг Роман Британ (Канада)

заст. голови: подруга Оля Король (ЗСА)

заст. голови: друг Володимир Карпинець (В.Б.)

секретар: друг Корнель Василик (ЗСА)

секретар: подруга Стефа Грицков'ян (ЗСА)

Друг Зенон Коваль (Бельгія) підтримав листу. Листа кандидатів прийнята одноголосно. До почесної президії покликано друга Ігоря Деркача (Україна), п. Олексія Калинника, одного з ініціаторів відновлення СУМ на еміграції та голову Спілки Визволення України, і подругу Павліну Андрієнко Данчук, головного редактора журналу "Крилаті".

Перед прийняттям порядку нарад, предсідник попросив однохвилинною мовчанкою вшанувати світлу пам'ять наступних провідних членів СУМ, які протягом минувшої каденції відійшли у вічність:

друг Микола Бачара (ЗСА) - член ЦУ СУМ

друг Матей Гута (Канада) - колишній Член ЦУ СУМ

друг Леонід Полтава (ЗСА) - колишній редактор журналу "Крилаті"

до т.3: Предсідник прочитав запропонований порядок нарад і запитав Конгрес чи є які зміни до цієї точки або додатки. Друг Зенон Коваль (Бельгія) запропонував додати до т.13 (Зміни Статуту) "зміни до правильників." Друг Євген Чолій (Канада), голова статутової комісії прийняв цю зміну. Відтак XIV Конгрес її одобрив одноголосно. Точку 13 змінено і вона остаточно зафіксована так: "Затвердження змін до статуту та змін правильників." Друг Євген Чолій запропонував передати протокол останнього Конгресу до Мандатно-Верификаційної Комісії для перечитання і перевірки. Предсідник подав повний порядок нарад із змінами запропонованими Друзями Ковалем і Чолієм до голосування. Порядок із цими двома змінами прийнято одноголосно. Програма XIV Конгресу СУМ є залучена як додаток ч.1.

до т.4: Протокол останнього Конгресу передано Мандатно-Верификаційній Комісії для перевірки. Мандатно-Вєрификаційна Комісія повідомила, що звітуватиме над протоколом останнього Конгресу СУМ у своєму звіті.

до т.5: Подано слідуючу листу голів комісій:

а) Мандатно-Верифікаційна Комісія: подруга Марійка П'ятка (ЗСА) - голова

друг Роман Луців (Канада)

друг Володимир Карпинець (В.Б.)


б) Організаційно-Статутова Комісія: друг Євген Чолій (Канада)

в) Виховно-Юнацька Комісія: подруга Оля Король (ЗСА)

г) Комісія Допомоги Україні: подруга Віра Гайдамаха (Німеччина)

ґ) Фінансово-Бюджетова Комісія: подруга Євгенія Кузьмович-Блага (ЗСА)

д) Програмово-Резолюційна Комісія: друг Осип Рожка (ЗСА)

є) Комісія Внутрішньої Діяльности: подруга Ірина Мицак (Канада)

є) Видавничо-інформаційна Комісія: подруга Л. Данчук (ЗСА)

ж) Номінаційна Комісія: С. Романів (Австралія)

Ю. Наконечний (ЗСА)

Л. Швалюк (Канада)

О. Філь (Німечинна)

С. Семеген (В. Б.)

3. Коваль (Бельгія)

Б. Друар (Франція)

Листу голів комісій прийнято одноголосно.

Друг Мирослав Шмігель зауважив, що всі делегати повинні брати участь в комісіях Конгресу.

до т.6: Голова Мандатно-Верифікаційної Комісії, подруга М. П'ятка, позвітувала, що на Конгресі є присутні - 34 делегати та передано 18 мандатів. 12 делегатів ще мають прибути. Разом 64. Омандатований делегат КУ СУМ Франції звернувся до Мандатно-Верифікаційної Комісії з листом від голови КУ СУМ Франції, та попросив щоб йому дати право голосу на Конгресі хоч йому тільки 16 літ минуло. Це прохання було одобрене з одним здержанням.

Мандатно-Верифікаційна Комісія переглянула протокол з попереднього Конгресу і позвітувала, що все відповідно запротоколовано. Звіт Мандатно-Верифікаційної Комісії був прийнятий (49-за, 2-проти, один здержався).

до т.7: Звіти Центральних Органів СУМ були прочитанні в наступному порядку:

а) друг Осип Рожка (ЗСА) - Голова ЦУ СУМ до 1991 р.

б) подруга Оля Король (ЗСА) - Референт Юнацтва

в) подруга Ірина Мицак (Канада) - Референт Дружинників

г) Євгенія Блага (ЗСА) - Референт Фінансів

г) подруга Віра Гайдамаха (Німеччина) - Референт Допомоги Україні

д) друг Євген Гановський (ЗСА) - голова Виховної Ради

е) друг Євген Чолій (Канада) - голова Контрольної Комісії

є) друг Зенон Коваль (Бельгія) - голова Товариського Суду

Всі звіти були переданні делегатам при реєстрації, крім звіту подруги Віри Гайдамахи, який вона включила при закінченні свого звіту.

до т.8: Подруга Ліда Микитин (ЗСА) підчеркнула брак контакту між КУ СУМ і ЦУ СУМ відносно праці в ділянці допомоги Україні. Вона поставила питання чому КУ не отримали аналізи про проведену працю в Україні. Подруга Віра Гайдамака їй відповіла, що три обіжники були видані з інформаціями про події в Україні.

Друг Осип Рожка зауважив, що у звіті Контрольної Комісії стверджено добру і злу працю ЦУ. Він тоді поставив питання чи буде розроблений бюджет для журналів "Крилаті" і "Авангард".

Друг Зенон Коваль попросив доповнення звіту ЦУ від часу резиґнації голови СУМ, друга Рожки до травня, 1992р. Подруга Ірина Мицак подала до відома що канцелярія ЦУ СУМ від жовтня, 1991 р. знаходилася на теренї Канади. Вона звітувала, що підготовка до Конгресу проведено в Канаді. Подруга Мицак заявила, що: діяльність була обмеженою через те, що резиґнація голови була несподіваною. Після резиґнації друга Осипа Рожки, головство перебрав його перший заступник, друг Михайло Шепетик (Канада). Друг Роман Козіцький (ЗСА) запитав про залеглості до ЦУ СУМ. Подруга Є. Кузьмович Блага поінформувала Конгрес що КУ СУМ Америки і Австралії вирівняли свої залеглості за 1992 рік, а решта країн поки що цього не зробили.

Друг Мирослав Шмігель попросив вияснення чому Конгрес відбувається передчасно й чому голова зрезигнував. Він зауважив, що Конгрес забагато застановляється над фінансовими питаннями і, що Конгрес повинен більш зосередитись над питаннями виховної праці. Друг Шмігель -прокоментував, що релігійне виховання в СУМ є на незадовільному рівні, що варта б почути про організаційний стан СУМ і, що звіт референта Допомоги Україні був занадто песимістичний. Друг Рожка повторив, що він здав свою резиґнацію через те, що бюджет для праці СУМ не був реалістичний (всі фінанси йшли на втримання видань), через особисті обтяження, та через брак відповідної підтримки. Друг Мирослав Шміґель прокоментував, що від голови залежить чиє чи нема підтримки, та як бюджет є розпорядження. Друг Рожка сказав, що голова не є диктатором і, що ЦУ є тіло, яке робить спільні рішення.

Друг Богдан Гаргай поставив питання про тираж "Крилаті" і "Авангард" і про число передплатників. Делегати були поінформовані, що існує 6,326 передплатників в Америці, Канаді і Великій Британії. Друг Ярослав Семеген (Велика Британія) сказав, що КУ СУМ Великої Британії свої звіти, інформації про злети і свята надсилала до ЦУ без жодної відповіді. Він зауважив, що відбулися чотири засідання ЦУ, й нема протоколів. Друг Семеген сказав, що КУ СУМ Великої Британії була вислала лист до ЦУ в справі різних недолік, який був відчитаний на сходинах. Він додав, що Голова Контрольної Комісії був відписав, що ЦУ одержала лист і, що голова ЦУ скоро відповість на цей лист але відповіді не отримано. Подруга П'ятка (ЗСА) подала список передплатників Журналів "Крилаті" та "Авангард" по країнах.

Друг Осип Рожка (ЗСА) позвітував, що звіти були одержані від Вел. Британії, і, що ЦУ не допильнувала задовільний контакт з КУ СУМ. Але, друг Рожка сказав, що ЦУ все висилала привіти на Здвиги, З'їзди, і.т.п.

Друг Євген Чолій (Канада) зауважив, що друг Рожка взяв на себе всю вину.за недоліки в праці СУМ і тому зрезегнував. Друг Чолій підчеркнув однак, що на жаль наші братні організації не підтримують задовільно СУМ. Він навів приклад листа від Дому ОУВФ в Нью Йорку в справі ренту. Дальше друг Чолій подав до відома, що не всі КУ тримали контакт з ЦУ.

Подруга Ірина Мицак (Канада) оправдала відсутність друга Михайла Шепетика, який перебрав головство ЦУ після резиґнації друга Рожки. Вона пояснила, що друг Шепетик неприсутній на Конгресі через професійні зобов'язання, які вимагали, щоб він виїхав до Чікаго в час Конгресу.

Подруга Євгенія Кузьмович-Блага позвітувала про кошти пов'язані із виданням журналу „Крилаті". Вона сказала, що є 867 передплатників, і що друк 1200 примірників коштує $1700. Кошт висилки є приблизно $625 (висилка в Америці коштує між $85 і $90, а до решти країн між $530 і $540). Редакційний гонорар виносить $300. Разом, одне число виносить приблизно $2,300.

Друг Ю. Наконечний (ЗСА) звернувся до звіту подруги Віри Гайдамахи в справі Допомоги Україні. Він сказав, що з УНСО, ми далі повинні тримати діялоґ, бо вони не роблять шкоди.

Друг 3. Галькович зауважив, що на всіх Світових Конгресах прийнято багато різних рішень, але вони не є здійснені;

Друг М. Шмігель (ЗСА) висловив думку, що потрібно видати правильник в справі почесних членів СУМ.

Друг Є. Гановський (ЗСА) сказав, що коли він закінчив каденцію як голова ЦУ, всі фінансові й організаційні справи були впорядку. Він сказав, що друг Рожка йому допомагав а він допомагав другові Рожці в останній каденції. Щодо справи ренту, друг Гановський сказав, що лист повідомлення від дому ОУВФ був написаний без відома управи і, що це була помилка.

Друг О. Рожка (ЗСА) сказав, що він не хотів кого-будь образити, і не говорив злобно за останню каденцію. Друг Рожка признав, що не було протоколів із засідань ЦУ.

Подруга А. Данчук (ЗСА) висловила незрозумілість того, що в СУМ є приблизно 7,000 членів а є тільки 800 передплатників "Крилаті" і "Авангард".

Подруга Віра Гайдамаха (Нім.) сказала, що ЦУ нав'язувала контакт з молодечими організаціями в Україні та пригадала, що УНСО не є молодечою організацією.

Подруга Оля Король (ЗСА) подякувала подрузі Ірині Мицак і другові Гарі Несмашному за поміч у переписані протоколу із ХШ Конгресу СУМ.

до т.9: Голова Контрольної Комісії подав внесок уділити абсолюторію уступаючим органам ЦУ СУМ. Цей внесок був прийнятий (51-за, 1-протй). Предсідник закрив першу сесію. Програму вичерпано о годині 9:40 вечором.


Друга сесія почалася о 9:00 годині рано, в суботу, 2-го травня, 1992р.

до т.10: Предсідник прочитав список членів Комісій, та заявив, що праця по Комісіях буде тривати до третьої години по полудні.

до т.11: Подруга Оля Король (ЗСА) позвітувала за Виховно-Юнацьку Комісію, яка працювала в слідуючому складі: Голова: подруга Оля Король, Члени: подруга Стефа Грицков'ян (ЗСА), друг Ігор Мірчук (ЗСА), друг Осип Рожка (ЗСА). Резолюції прийнято одноголосно.

Подруга Наталка Кормелюк (ЗСА) звітувала за Комісію у справі Допомоги Україні, яку очолювала подруга Віра Гайдамаха (Нім.). Ігор Деркач подав інформації про стан СУМ в Україні. Резолюції Комісії Допомоги Україні були відтак прийняті одноголосно (з одним здержаним голосом).

Подруга Ірина Мицак подала звіт Комісії Внутрішньої діяльності. Всі резолюції прийняті одноголосно, (щодо резолюції ч.1: три здержалося, ч.2: два здержалося і ч.З: два здержалося).

Згідно з дорученням Крайового З'їзду СУМ в Канаді який відбувся в березні, 1992р., КУ СУМ Канади подала резолюцію, щоби дружинники охоплювали всіх членів СУМ між 18 - 65 років життя, а до сеньйорів належали члени СУМ, які мають вище 65 років життя. Після дискусії, Предсідник заявив, що така зміна є статутовою. Тому канадська делегація подала свою пропозицію до статутової комісії. З огляду на пізну годину рішено дальшу дискусію продовжити наступнього дня.


Продовження Третьої Сесії в неділю, 3-го травня, 1992р. о 10:30 годині рано після Служби Божої.

Згідно з рекомендацією Статутової Комісії, КУ СУМ Канади стягнула свій внесок відносно родів членства СУМ та, натомість, запропонувала щоб всі дійсні члени СУМ носили синю краватку. Цей внесок перепав (16-за, 27-проти, 2-здержалися).

Дальше, подруга А. Данчук (ЗСА) звітувала за Видавничу Комісію, яку вона очолювала. Після дискусії, делегати прийняли одноголосно всі резолюції крім т.5.

КУ СУМ Канади подала внесок відносно проекту журналу "Крилаті". Цей внесок є залучений як додаток ч.7 Після ширшої дискусії, проект прийнятий з слідуючими додатками:

1) Видання журналу "Крилаті" не зупиняти.

2} Якби ЦУ СУМ не підписала договору з видавництвом "Крилаті" та не розв'язала, в співпраці з КУ СУМ, питання дальшого видання журналу "Авангард" до 1 вересня, 1992 то XIV Конгрес уповноважує ЦУ СУМ скликати Пленум СУМ 12 і 13 вересня, 1992р. щоб вичерпно розглянути справу дальшого видавництва журналів "Крилаті" та "Авангард". В рамцях такої аналізи XIV Конгрес СУМ уповноважив Пленум СУМ змінити бюджет ЦУ СУМ.

до т.12: Друг Гарі Несмашний (Канада) звітував за Фінансово-Бюджетову Комісію. Всі резолюції були прийняті одноголосно (крім т.1: два голоси проти; т.4: 1 здержався: т.б: 1 голос проти; т.б: два здержалося.) Бюджет був рівнож прийнятий одноголосно із одним здержаним голосом.

до т.13: Друг Євген Чолій (Канада) позвітував в імені Організаційно-Статутової Комісії. Всі зміни до статуту були прийняті одноголосно (за виїмком зміни до Пар. 1, (т.б), проти якої голосував один делегат. Відкриття третьої сесії: неділя, 3-го травня, 1992р.

до т.14: Друг Осип Рожка прочитав звіт Резолюційної Комісії. Резолюції прийнято одноголосно.

до т.15: Номінаційна Комісія подала листу кандидатів до Центральних Органів СУМ. Делегати вибрали одноголосно Центральні Органи СУМ в такому складі:

а) Центральна Управа:

голова - Євген Чолій

1-ий заступник голови - Богдан Гаргай

2-ий заступник голови - Леся Швалюк

3-ий заступник голови - Володимир Шляхетко

4-ий заступник голови - Степан Романів

Скарбник - Микола Заверуха

Генеральний Секретар - Степан Бандера

Голова Виховної Ради - Оля Король

Голова Комісії Допомоги України - Віра Гайдамаха

Референт Дружинників - Маркіян Швець

член - Осип Рожка

Голова Європейської Конференції

Голова КУ СУМ Аргентини


б) Центральна Контрольна Комісія:

голова - Євген Гановський

член - Галя Головка

член - Володимир Карпинець заступник-.Юрко Наконечний заступник - Петро Лапчак

в) Центральний Товариський Суд:

голова - Зенон Коваль

член - Орест Філь

член - Зенон Галькович

заступник - Роман Панас заступник - Степан Лейбюк

Рівнож рішено, що ЦУ СУМ має право кооптувати трьох додаткових членів.

до т.16: XIV Конгрес СУМ одноголосно вирішив урочити слідуючим членам СУМ такі відзначення:

IV ступінь виховника:

Віра Гайдамаха Оля Король

Леся Швалюк Наталя Кормелюк

Надя Татарин Павло Ткач

Ірина Єндрієвська Юрій Наконечний

Василь Б'ень Роман Ґлушко

IV ступінь культурника:

Зоя Маркович Мирослав Солтис


Рівнож, на прохання п. Олексія Калинника, рішено, щоб ЦУ СУМ та КУ СУМ розглянули можливість видати книжку історії СУМ з нагоди 50-річчя діяльности Спілки Української Молоді в діяспорі.

Відтак голова КУ СУМ в Україні, друг І. Деркач поґратулював та побажав якнайбільших успіхів новообраній ЦУ СУМ та вручив голові ЦУ СУМ подарунок від КУ СУМ в Україні, а саме книгу-меморіял "Голод '33"

до т.17: Друг Євген Чолій виголосив слово як новообраний голова ЦУ СУМ.

до т.18: Оскільки програма була вичерпана, предсідник закрив XIV Конгрес СУМ та побажав всім делегатам багато успіхів в дальшій праці для добра нашої Спілки.


P.S.: на наступному Світовому Конгресі д-г Стефан Романів повідомив, що на XIV Світовому Конґресі були надані найвищі Ступені подругам і друзям з Австралії, але вони не були оприлюднені. XV СК СУМ прийняв це до відома. Цими подругами і друзями були:

IV Ступінь Міжнародника: Юрій Менцінський, Маріян Ткачук.

IV Ступінь Суспільника: Таня Борець, Ярослав Дума, Надя Менцінська, Олена Шевчик.

IV Ступінь Культурника: Тарас Фіголь.

Особисті інструменти