Покровитель СУМу
Покровителем СУМу є Святий Архистратиг Михаїл
СУМ, продовжуючи світлі традиції українського народу, зокрема вояцтва, обрала Св. Михаїла, оборонця Божих законів, за свого небесного покровителя і заступника.
На блакитно-синьому сумівському прапорі зображено постать Архистратига Михаїла, зодягненого в лицарські обладунки, зі списом в одній руці та щитом із зображеним, на ньому тризубом — в другій.
Біблійна розповідь про Архистратига Михаїла:
Перш ніж покликати до існування людину, Господь Бог створив Ангелів — безтілесних істот, яким дарував велику силу, мудрість та святість. Над ними Бог поставив сімох Архангелів, серед яких були Сатанаїл та Михаїл. Швидко по тому Сатанаїл загордився, відчув невдоволення своїм другорядним становищем — йому заманулося стати нарівні із самим Богом. Підбуривши частину Ангелів, Сатанаїл повстав проти Бога — "і сталася на небі війна". Проти бунтівників виступив Архангел Михаїл на чолі війська Ангелів, які лишилися вірними Богові. Кинувши клич "Хто як Бог" (звідси і походить його ім'я Мі-ха-ель), він переміг Сатанаїла та його Ангелів і скинув їх у пекло. Ось як про це говорить Біблія: "І сталася на небі війна: Михаїл та його Анголи вчинили зо змієм війну. І змій воював та його анголи, та не втрималися і вже не знайшлося їм місця на небі. І скинений був змій великий, вуж стародавній, що зветься диявол і сатана, що зводить усесвіт, і скинений був він додолу, а з ним і його анголи були скинені" (Новий Завіт, Об 'явлення Святого Івана Богослова).
З того часу Сатанаїл керує силами Зла, прозиваючись у народі Сатаною, Нечистим, Люципером. Михаїла ж Бог призначив провідником Ангелів, звідки його почесний титул Архистратига.
Архистратиг Михаїл у віруваннях та традиціях українського народу:
Святий Архистратиг Михаїл завжди користувався великою пошаною в нашого народу. У народній уяві Святий Михайло — це мужній лицар, який перемагає усі темні сили світу. "Грім гримить — це Архистратиг Михайло веде війну з чортами — говорилося в народі,— де б не заховався нечистий, а стріла Архистратига знайде його скрізь".
Народ наділяє Святого Михаїла великою силою та владою: він поборює чортів; йому коряться усі звірі, що чинять шкоду господарству, насамперед вовки,— він їх може стримати від лихого вчинку; він поставлений Богом на чолі небесного воїнства для боротьби із силами Зла, якими провадить сатана; він має вогненний меч і "керує та наказує громами".
Мисливці вважали Архистратига Михаїла за свого покровителя, і тому в день Святого Михаїла кожен мисливець ішов до церкви і ставив свічку перед образом Архистратига.
Святий Михаїл вважається покровителем Києва, столиці України. На гербі міста його зображено крилатим, у лицарських обладунках та вогняним мечем у руці.
Починаючи з часів князя Мстислава І (сина Володимира Мономаха), образ Святого Михаїла з'являється на печатках та грошових знаках київських князів.
Культ великого небесного лицаря був особливо поширеним серед княжих дружинників — йому дружинники молилися перед тим, як вирушати в бій. Згодом Святий Михаїл став уважатися покровителем України в її боротьбі проти ворогів християнства, і тому його зображення почало з'являтися на козацьких прапорах.
Ім'я "Михайло" дуже популярне серед українців. Сотні монастирів, тисячі церков носили ім'я Святого Архистратига як свого небесного заступника і покровителя.
Храм Святого Михаїла, побудований у 1100 році в Києві, вважався найкращим в Україні після Собору Святої Софії — особливо славилися його чудові фрески та мозаїка. Завдяки піклуванню гетьмана Івана Мазепи, храм було відновлено та розбудовано, і впродовж кількох століть до нього приходили прочани з усієї України. Так тривало до 1936 року, коли золотоверхий Михайлівський Собор брутально знищила червона московська влада, розуміючи велику символіку храму для українського народу.
Клич Св. Михаїла "Хто як Бог", зливаючись із кличем "Бог і Україна", став гаслом сумівської молоді, яка довгими десятиліттями стояла в авангарді боротьби проти новітнього зла — московсько- більшовицького панування в Україні, а сьогодні далі змагається і працює для утвердження Божого порядку, правди, справедливості і добра на рідній землі.